18 יוני ,2024

עוצמת הרכות

דאפי ספונר היא צלמת רגשית ומטפלת בשיטת עוצמת הרכות שעזרה לה בחייה שלה להתמודד עם החרדות והקשיים האישיים. בעקבות השינוי העצמי שהיא עברה, חשה צורך ללמוד ולהתמחות בשיטה כדי שתוכל גם היא לעזור לאחרים.

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
Print

שיטת טיפול גופנפש המביאה לתוצאות ומהפך בחיים

לעוצמת הרכות הגעתי די במקרה, או שלא כל כך במקרה, בכל זאת תחושת הבטן שלי הביאה אותי לשם. לא ממש הכרתי את השיטה הזו לפני, והאמת שגם לא טרחתי לבדוק בכלל במה מדובר, יצא לי להרגיש ממש לרגע מהי הפעמה ואני לא יכולה להסביר את זה במילים, את התחושה שהייתה לי בגוף, משהו שממש הרעיד אותי ותפס אותי. זה מצחיק לכתוב את זה, אבל זו הייתה תחושה של חיוך. במשך כמה ימים הסתובבתי עם התחושה הלא ממש ברורה הזו, ואיך ייתכן שמרגע אחד של נענוע קטן אני מרגישה את מה שאני מרגישה? זה מיד משך אותי לחפש מתי יש קורס כזה שאני אוכל להרגיש, לחוות, ללמוד ולעשות את הדבר הזה שנקרא הפעמה.

הפעמה
צילום: דאפי ספונר

הפעמה זו הטכניקה הפיזית של השיטה. משמעותה היא נענוע עדין של הגוף על מיטה בקצב פעימת לב עובר. מקצבי הנדנוד המחקים את פעימת לב העובר מעודדים את מערכת העצבים להירגע, ולחזור לחוויה רחמית. האדוות שתנועת הנענוע יוצרת מסוגלות לנוע בכל הגוף, ולשחרר חסימות אנרגטיות, לשמן מפרקים, להקל על כאבים, להזרים את כל נוזלי הגוף, לעורר ולהמריץ את תפקודי הגוף. ההפעמה יוצרת תנאים חיוניים להבראה- תחושות ביטחון חמימות והגנה. כאשר אנחנו מרגישים מוגנים אנחנו יכולים לאפשר לעצמנו להתכנס לתוך תוכנו כדי להירפא. ההפעמה פשוט עוקפת את האינטלקט ומגיעה הישר אל הלב.

ההפעמה היא חלק מאוד חשוב אך זה לא הכלי היחיד. כחלק מטכניקות הקשב, ישנם כלים נוספים שבהם אנחנו משתמשים במהלך השיחה הטיפולית הייחודית. השיטה היא שיטת טיפול הוליסטית המאפשרת ריפוי עמוק ושלם מתוך חיבור בין הגוף והנפש. הגוף משפיע על הנפש והנפש משפיעה על הגוף. הם מחוברים ואין הפרדה ביניהם, ולכן כשאנחנו עוברים תהליך בעוצמת הרכות אנחנו כל הזמן מקשיבים ובודקים את הקשר ביניהם. זו שיטה מאוד פרקטית. ישנם כלים מאוד יישומיים וזה פשוט עובד למי שמתמיד ומשתמש בכלים הללו.

המודעות היא אחת מהם. חלק מאוד חשוב של עוצמת הרכות היא איך להשתמש במודעות בצורה פרקטית בחיים. אני יכולה להעיד על עצמי שברגע שהסכמתי לוותר על חלק מההתנגדות ומההגנות שלי, מצאתי שאני מצליחה לרפא חלק מהפצעים שמלווים אותי כל החיים. תמיד היה לי קושי עם מבחנים, אפשר לקרוא לזה חרדת בחינות. אני לא ממש זוכרת באיזה שלב בחיי זה הגיע, אבל כמעט במשך כל שנותיי בביה"ס- חטיבה ותיכון היה לי קושי עם לימודים, עם מבחנים, תמיד היו לי מורות פרטיות, לא משנה כמה למדתי למבחן ונדמה לי שאני יודעת את החומר כמעט תמיד בקושי עברתי. באיזשהו שלב הגיעו התחושות שאני לא מספיק טובה והאשמות עצמיות חמורות יותר שהתחלתי ממש להאמין להן, ואז מתחיל מצב בבחינות שהגוף שלי מתחיל להגיב. כל המערכות נסגרות, המוח לא משדר, יש רק ערפל או חושך, יש דופק מהיר ופאניקה פנימית, מצב שבו כל המערכות בגוף נאטמות ואני נכנסת למצב של קיפאון. אין סיכוי שבמצב כזה אפשר לזכור או לשלוף משהו מתוך הזיכרון מהחומר הנלמד. ככה זה היה במשך כל השנים, הרמתי ידיים.

כל פעם שהיה נדמה לי שאני בבחינה, אפילו אם זה בזמן שיחה עם אדם אחר, היה זה טריגר להתחלת תחושות החרדה בגוף. במהלך הלימודים הגיע שלב שבו החלטתי שאני רוצה להיות מטפלת, ולהוציא תעודת מטפלת. הייתה לי בעיה גדולה- כדי להוציא תעודת מטפלת אני צריכה לעבור מספר מבחנים. הנטייה הדחיינית שלי התעוררה, בהמשך התברר לי שדחיינות מקושרת עם חרדה, הפרעות קשב, הערכה עצמית נמוכה ועוד. בעצם התחלתי להבין קצת את שרשרת הדפוסים שלי, שכל התנהגות קשורה לאחרת, ושכל השנים שפטתי את עצמי לחומרה וירדתי על עצמי שאני עצלנית ואפילו טיפשה. זה בהחלט לא נעים ולא פשוט לגלות דבר כזה על עצמך, אני האויבת הכי גדולה של עצמי. החרדה למעשה משביתה את כל המערכות ואין מה לעשות. קצת כמו מכשיר סלולרי שכל האפליקציות פתוחות והוא פשוט תקוע, אפילו הריסטרט לא מצליח לעזור.

בעזרת התהליך שעברתי במשך כל לימודיי קיבלתי כלים להתמודד עם הרגעים האלה של החרדה ומצאתי את האומץ לעבור תהליך בזמניי אמת, כשהיא מגיעה. מלהיות בן אדם שעסוק באיך לא להתגלגל לתוך הבלאגן והכאוס שהחרדה מביאה איתה, למדתי, ואני עדיין לומדת, איך לא להישאב לתוך הכאוס המשבית. אני לומדת איך להיות כאן ועכשיו ולנשום- פשוט לנשום אליי ואיתי, לא לנטוש את עצמי לבד ולעזור לעצמי. עם זאת גם מגיעה הלמידה להכיר צדדים חבויים בי, שלא הכרתי, כמו לקיחת יוזמה, הפסקת הישיבה על הגדר, וגם היכולת להתמודד ולשקם את ההרס ואת היחסים עם עצמי שבמשך שנים דאגתי ללא מודעות לחרב. 

אדוות
צילום: דאפי ספונר

חשוב לי להגיד שיחד עם ההתמודדות עם החרדה שמובילה לריפוי, אדוות הריפוי מגיעות ומשפיעות גם על התמודדויות שונות בחיי כמו הדחיינות, שיפור ההערכה העצמית והביטחון העצמי. דפוסי החשיבה השליליים ממש השתנו והותמרו לחשיבה חיובית ועוד הרבה תחומים קטנים וגדולים. כל זאת התאפשר בזכות התמדה, שגם היא אחד הכלים של השיטה, לומדים לאט לאט להתמיד. מתחילים בדבר הכי קטן ופשוט ומשם ממשיכים צעד צעד.

עוצמת הרכות זו שיטה שמאפשרת למטופל בעצמו לקחת אחריות על התהליך שלו, מבלי להיות תלוי במישהו חיצוני שיגיד לו מה לעשות ומה לאכול וכמה לשתות, אלא לבדוק, לחקור, ללמוד ולהכיר מחדש מה מתאים לו ואיך מתאים לו. לשים סימני שאלה ולשאול "האם באמת כך הדברים?" אנחנו אנשים שונים ומה שעובד למישהו אחד לא עובד למישהו אחר. עוצמת הרכות מלמדת אותנו להתחבר אל עצמינו, ללמוד מחדש להרגיש את הגוף, ללמוד מחדש להקשיב לגוף ומה הוא מאותת לנו. ללמוד להתנהל עם אתגרים, קשיים, עם החיים באחריות ובהבנה שאני לא פועלת מתוך טראומות או פצעי העבר, אלא איך אני בוחרת לפעול עכשיו, בהווה, בעזרת הדברים שקרו לי בעבר.

אנחנו מתמודדים במשך שנים עם הצטברות אנרגיה בגוף שעולה על גדותיה. אם זו ביקורתיות ושיפוטיות, השוואות אינסופיות, ניסיון להיות הכי טובים או להידמות למישהו שאנחנו מעריצים, סירוב להכיר ברגשות שלנו, עומסים מצטברים בעבודה, סטרס, דאגות, מערכת חיסונית חלשה ועוד. בסופו של דבר הגוף מוצא איזשהו ערוץ לשחרר חלק מהעומס, לפעמים זה במחלה, אולי פציעה, ואז יש לנו הזדמנות לבחור- להמשיך לפעול באותם הדפוסים ולחזור על אותן הטעויות, או לפעול למען עצמנו ולמען גופנו, למען הגופנפש שלנו ולקחת אחריות על החיים שלנו ולרפא אותם.

עוצמת הרכות
צילום: דאפי ספונר

"עוצמת הרכות מזכירה לנו את נס החיים המופלא – אנו עצמנו. היא מגלה לנו מחדש את התינוק הקסום שפעם היינו: את המרכיב הרך ורב העוצמה כאחד, שבנו. היא מזכירה לנו את החלק בתוכנו, שיודע כיצד לזרום עם החיים, כיצד לשרוד בקשיים, כיצד לאהוב ללא תנאים, כיצד לשמוח, לכעוס, ושוב לשמוח. כל זאת, בלי להיתקע בחסימות ובחומות הקשות אשר בינינו כדי "להגן" על עצמנו, ואשר קשיותן פוצעת בנו שוב ושוב. עוצמתה של הרכות היא זו שמרפאה ומחדשת את תאינו, תוך שהיא מעניקה לנו ראייה חדשה של המציאות ושל הסובבים אותנו."

מתוך הספר "עוצמת הרכות" מאת ד"ר טובי בראונינג.

דאפי ספונר
צלמת רגשית ומטפלת מוסמכת בעוצמת הרכות.
אני מאמינה שלכל אחד יש את היכולת לרפא את חייו
וליצור שינוי אמיתי בחיים בעזרת השיטה.
מזמינה אותך לתהליך חיבור פנימי מחדש אליך.
0524842287

  • התמונה הראשית צולמה גם היא על ידי דאפי ספונר

שתפו:

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
Print

מעבר בין כתבות

4 תגובות

  1. מעריך את הקושי ומאידך את ההתגברות בין אם בגישה של דאפי אותה הכרתי יותר כנערה מתבגרת באותה תקופה שהכרתי את רוני גאמר כנער מתבגר, כאשר ניהלתי את מרכז כגן בקטמון ושניהם היו חברים בקבוצת בני נוער שעסקו בצילומי וידיאו. עוקב לאורך השנים אחרי שניהם כל אחת ואחד לחוד ויש עוד כמה בני שכבת גילם שהייתי אחראי במידה זו או אחרת דאז לתחום עיסוקם. לקרוא את למידת דפי אחרי שעסקה ועוסקת גם בצילום מיטבי וגם בשינוי עצמי עמוק של התמודדות עם קשיים אישיים בדרך למידת עוצמת הרכות, המעניקה חוזקות אישיות בגישה אחרת מגישות טיפוליות חודרניות (פסיכולוגיות לנפש האיש והאישה) או של מדיטציה או כניסה למנזרי ויפאסנה. הרבה שיטות מחפש האדם, גבר או אישה להכרות עם האני העצמי האישי. חיבוק לדאפי וגם לרוני שאיפשר לה לכתוב במגזין שיצר, כדרך התמודדות שלו עם מעצורים שחש, בתקופת המגיפה של הקורונה שהביאה אותו לחוש חוסר קבלה של דרישות מערכות הבריאות העולמיות.

    תקראו את שכתבה דפי חשוב שכל מי שרוצה להתמודד עם עצמו וקשייו או קשייה יתנסה בדרכים שטובות לו, בגבולות הסביר בלי שתפגעו מגישות ההתנסות.

    1. תודה יוחי על תגובה ארוכה ומרגשת. אכן המגזין שיצרתי הינו סוג של מענה לחוסר הנגשת המידע והדעות הפחות מקובלות על "דרישות מערכת הבריאות העולמית". בעיניי תחומי העיסוק כמו של דאפי, או כמו של חבר אחר, עופר גלעד נהיים הרבה יותר נפוצים ונגישים בתקופה אחרונה, לא במעט כתגובה לאותה כפייה רפואית שבינה לבין ריפוי אין דבר וחצי דבר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מודעה

כתבות נוספות:

קטגוריות

הצטרפו אלינו

היו הראשונים לקבל את העדכונים הכי חמים

יכול לעניין אותך גם:

תרומה עם Paypal

PAYBOX

העברה בנקאית

רוני גאמר
בנק לאומי 10
סניף 857
חשבון: 4829580

IL810108570000004829580 :Iban

דילוג לתוכן
Verified by MonsterInsights