22 פברואר ,2024

בגרות בהיסטוריה

"בגרות בהיסטוריה" נכתב רגע לפני פרוץ מחאת בלפור ובאיזשהו מקום ניבא את הבאות ואולי אף תרם לכך באיזשהי צורה. יום לאחר פרסום הרשומה אסף אמדורסקי יצא בקריאה- בלפור זה הבסטיליה שלנו שזה בגדול הפרמיס של המאמר הזה. אין לי מושג אם נחשף לתוכן או שסתם היה לנו איזשהו חיבור תודעתי, אבל זה מה שקרה.

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
Print

בתאריך ה 14/7/20 יגיעו תלמידי כיתה יא לביה"ס כדי להיבחן בבחינת הבגרות בהיסטוריה, מהבחינות המעטות שנשארו בעקבות הקורונה. הנושאים שעליהם התלמידים ייבחנו הם: מלחמת העצמאות, מלחמת יום הכיפורים, עליה קליטה ועיצוב החברה והתרבות במדינת ישראל, המדינה החשמונאית, שלטון רומאי, המרד הגדול ברומאים, המרכז היהודי ביבנה (אלה לפחות הנושאים שנבחרו בביה"ס שבו אני מלמד קולנוע, אני לא בטוח האם וכמה זה שונה בבתי ספר אחרים). נושאים שלא לומדים אותם כלל במקצוע ההיסטוריה הרגיל (אלא אם יש עדיין מגמות היסטוריה שבהם מרחיבים, שם אני למדתי על הנושאים האלה): המהפיכה האמריקאית, המהפיכה הצרפתית, מלחמת האזרחים האמריקאית, המהפיכה הקומוניסטית ועוד. להלן בקצרה ועל קצה המזלג נגיעה באותם אירועים היסטוריים שעיצבו את העולם שבו אנחנו חיים כיום.

ב 4/7/1776 נחתמה הכרזת העצמאות של ארצות הברית תוך כדי מלחמת העצמאות של 13 מדינות הצפון כנגד האימפריה הבריטית המלוכנית ששלטה בהם במשך מאות שנים. הדי המהפיכה האמריקאית הגיעו גם לאירופה ובתאריך ההו כה סמלי שבה מתקיימת הבגרות- ה 14/7 לשנת 1789 עלו המוני העם הצרפתי על בית הכלא הידוע לשמצה "הבסטיליה" שהיווה סמל לשחיתות השלטונית, בו נאסרו בעבר אסירים פוליטיים ומתנגדי המשטר המלוכני. בעת הפריצה הוא אמנם היה ריק מאסירים אלו, אבל המהלך היה סמלי. המהלך הוביל למהפיכה שהתפזרה כאש בשדה קוצים ברחבי פריז וצרפת כולה, ובסופו של דבר (לאחר עוד עשר שנים של הפיכות, אנרכיה ובלאגן לא קטן) כוננה הרפובליקה הצרפתית ושימשה בסיס לדמוקרטיה המודרנית של ימינו.

מלחמת האזרחים בארה"ב נמשכה כארבע שנים בין השנים 1861-1865 כשהקונפליקט המרכזי בין הנצים היתה העבדות. עיקר כלכלתן של מדינות הדרום התבססה על חקלאות בדגש על שדות הכותנה ודרשה עובדים רבים. רובם המוחלט היו עבדים שהובאו במשך מאות שנים לפני כן מיבשת אפריקה. הדרומיים דרשו לשמור על המסורת (ובכך גם על הכלכלה שלהם) שבה יש להם אפשרות לשלוט בבני אדם חסרי כל זכויות, להתעלל בהם ולעשות בהם כרצונם. הם נלחמו ומתו על העקרון הקדוש הזה במשך ארבע שנים. הדיה של אותה מלחמה ממשיכים להכות גלים עד היום בדוגמת תנועת Black lifes matter, שממשיכה להתעקש שגם לאנשים שנראים אחרת או באים מרקע שונה מזה של השליט עדיין יש זכויות והם אנשים שווים לכל דבר.

המהפיכה הקומוניסטית של 1917 היתה למעשה ניסיון שני של המהפיכה מ 1905 שנכשלה נחרצות, אך הובילה לרפורמות דמוקרטיות מסוימות. גם מהפיכות אלה פנו כנגד המשטר המלוכני הרודני- הצאר האוסי והצבא הלבן שטבח בעם. אחת מאמרותיו המפורסמות ביותר של מנהיג המהפיכה, ולדימיר איליץ' לנין, היתה "מהפיכות לא עושים עם כפפות של משי", אך בניגוד לדימוי שהממשל הקומוניסטי עצמו יצר למהפיכה הזו, היתה זו למעשה מהפיכה רגועה יחסית ופגשה התנגדות מועטה ביותר. ההמון המשולהב פשוט נכנס למבנים סמליים שונים ובראשם ארמון החורף שהיה למעשה בית מגורי החורף של הצאר הרוסי, השתלטו עליו וגירשו ממנו את יושביו.

בחזרה לימינו. ישראל 2020. אוגוסט מתקרב, יחד עם חומו הבלתי נסבל, כל עם ישראל נמצא בארץ עם הילדים ללא מסגרות, הקורונה, הסיפוח, ההגבלות, האבטלה, הניתוק וחוקי הרודנות יובילו ללא ספק למאבק אלים, סיר הלחץ יתפוצץ בסופו של דבר. התנגדות נחרצת של העם להמשך המצב הבלתי נסבל מתבקשת ועל פי ההיסטוריה גם בלתי נמנעת. המהלך כמובן משחק ישירות לידיו של הרודן, ויהווה תירוץ מושלם בשבילו להפעיל את הצבא כנגד האזרחים. הוא ידרוש מהצבא להשליט סדר, תינתן לו ההזדמנות להגדיר את המצב כחירום ובחסותו להעביר עוד ועוד חוקים שמחזקים את מעמדו, ואת ישיבתו על הכיסא המתנדנד של ראש הממשלה.

בצבא יש מושג הנקרא "פקודה בלתי חוקית" שכפופים לו כל החיילים, מהטירון הצעיר ועד לרמטכ"ל. פקודה שכזו מראש הממשלה כנגד העם שלו היא ההגדרה בהא הידיעה של פקודה בלתי חוקית, ועל הצבא ולעומד בראשה לסרב לה. יש לא מעט וכנראה שיהיו אנשים בתוך הצבא שירגישו חובה להגן על ראש הממשלה ולמלא את פקודתו, ויהיו לא מעט אחרים שיעמדו מנגד. בעיני הדבר בהחלט עלול להוביל לאנרכיה ולמלחמת אזרחים כוללת. בנוסף לכל זה, הסיפוח המתוכנן אמנם לא הופך את הפלסטינים לעבדים עדיין, אבל זה שם אותם ללא ספק במעמד של אדם נטול זכויות, ויש אנשים שמוכנים למות על הזכות שלהם לעשות את זה לאותם "ערבים חסרי חשיבות".

הבסטיליה שלנו היא ללא ספק אותו "ארמון חורף"- בית ראש הממשלה השוכן ברחוב הציורי והקסום בלפור בירושלים. אני זוכר כנער צעיר שהיינו עוברים שם עם האוטו ומוקסמים מהרחוב היפה, והבית הנאה. אך מאז הרחוב הזה נסגר לחלוטין למעבר אזרחי ולאחרונה אף נתלה שם מסך שחור עצום שמטרתו לחסום אפילו את אפשרות ההצצה פנימה לרחוב. המסך הזה חייב לרדת. הוא הסמל לרודנות, לשחיתות ולאפלה של המשטר הנוכחי.

יבוא היום (אולי ב 14/7, אולי בהמשך הקיץ) שהמסך הזה יירד בכח. המאבטחים שנמצאים שם אמורים למנוע את זה, ועלולים להשתמש באלימות ואף לפגוע באש חיה. אבל גם עליהם להבין שהם חלק מהעם, ואפילו שהם מקבלים את המשכורת שלהם מהמדינה, הם חייבים לשתף פעולה כדי למנוע פגיעה באזרחים, וכן כי זה הדבר הנכון לעשות! המהלך חייב לקרות. המסך חייב לרדת. חייבים להיכנס פנימה ולהראות את הדרך החוצה לרודן ולמשפחתו שמתבצרים בבית ועושים ככל העולה על רוחם. יש לנו כבר ראש ממשלה נבחר חלופי שיכול להיכנס לתפקיד ולשמש כראש ממשלה זמני עד לכינון בחירות נוספות. בחירות נקיות שבהן אדון בנימין נתניהו, האזרח המואשם בפלילים, יכול לבחור אבל לא להיבחר. החוק הראשון שעל הממשלה הזמנית לחוקק הוא הגבלת כהונת ראשות הממשלה לשתי קדנציות בלבד.

האם אנחנו רוצים שוב מלחמת אחים ופיצול למדינות ישראל ויהודה? או שאנחנו רוצים את גירוש הצורר המסכסך, המבדל, המפריד, ההורס הדואג אך ורק לעצמו ותו לאו? האם אנחנו רוצים אחדות אמיתית של כל תושבי מדינת ישראל שתעבוד יחד למצוא תרופה למגיפה האמיתית והנוראה מכולן- מר נתניהו וכל הרפש שהוא מייצג? ניקוי אורוות אמיתי מכל לקקני הפנכה, משלמי השלמונים, גונבי הקולות, המואשמים בפלילים?

זוהי בחינת הבגרות בהיסטוריה שלנו כעם.

 

טקסט זה נכתב ביולי 2020. יום למחרת הכריז אסף אמדורסקי בטלוויזיה על בלפור בתור הבסטיליה והשאר היסטוריה. האם הוא נחשף לטקסט או שסתם במקרה גרייט מיינדס וכו' אני לא יודע, אבל הטקסט הזה זכה למעט חשיפה בפייסבוק, והיות וסוג של ניבא את המחאה הגדולה שפרצה לאחר מכן החלטתי לשמור אותו גם כאן לדיראון עולם.

רוני גאמר

שתפו:

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
Print

מעבר בין כתבות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מודעה

כתבות נוספות:

קטגוריות

הצטרפו אלינו

היו הראשונים לקבל את העדכונים הכי חמים

יכול לעניין אותך גם:

תרומה עם Paypal

PAYBOX

העברה בנקאית

רוני גאמר
בנק לאומי 10
סניף 857
חשבון: 4829580

IL810108570000004829580 :Iban

דילוג לתוכן
Verified by MonsterInsights