25 אפריל ,2024

אייוואסקה

אורי כהן חי בפרו מזה 13 שנה והתנסה בתרופת האייווסקה מספר רב של פעמים. במאמר קצר זה הוא מספר עליה כמעה ומשתף גם מחווייתו בעת לקיחתה. לאחר ארבע שנות חניכה ברפואה פרואנית מסורתית הוא חולק היום טקסי רפואה עם צמח הוואטשומה. אין בכך המלצה לכאן או לכאן, אלא רק תיאור והסבר של מה זה צמח הרפואה הידוע והנפוץ באמריקה הלטינית.

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
Print

מקורה של האייוואסקה, תרופה בת אלפי שנים, הינו האמזונס המשתרע מקולומביה, דרך אקוואדור, פרו ובוליביה עד ברזיל. פירוש השם הינו " חבל למתים " – אייה – מתים, וואסקה – חבל. השם מרמז על כך שבאפשרותה של התרופה לפתוח בפניך ערוץ תקשורת לעולמות עליונים בהם תוכל להפגש עם המתים ועם עולם הרוחות. בחברות ילידיות החיבור עם עולם הרוחות והמתים היווה הדרכה עליונה.

החומר הפעיל שנמצא בתרופה זו נקרא D.M.T אך המדע לעולם לא יוכל לדעת לנתח את הרוח הקיימת בה ובתרופות טבעיות ומסורתיות אחרות. השימוש בה נועד ( בדרך כלל ) לרפא את לבו ואת רוחו של האדם, שכן הידיעה שמקורן של מחלות הינן בנפש ידועה זאת משכבר. בנפש בני האדם מחסירים או מוסיפים יתר על המידה, יש והאדם חוסך ומחסיר מנפשו את אשר נכון לה ויש שהאדם מוסיף ורוצה עוד ועוד עד שתתפקע ובזה המקום נוצרת גסות, גסות הרוח וגסות הגוף. ויש שכדי לדעת את זו המגרעה ואת זו התרופה יש לדעת תחילה את טבעה של הנפש וליצור בה, מתוך הכרה במעלותיו ובמגרעותיו של האדם את נפשו, איזונים, מידות טובות, בריאות שלמה. לא בכדי העומס המצטבר בחיינו נקרא גם " תשישות הנפש " – בנפשנו נרשמים אותות וסימנים הבאים לידי ביטוי בהתנהגותנו ובגופנו.

" וְנִשְׁמַרְתֶּם מְאֹד לְנַפְשֹׁתֵיכֶם…" (דברים ד פסוק ט"ו).

האיוואסקה מיוחסת למשפחת "המורים הגדולים", התרופה הזו נושאת איתה אנרגיה נשית מרפאת. ברוב החברות ששומרות את רפואת האייוואסקה, לאורך הדורות, מקומה של האשה המרפאת נשמר והועבר מדור לדור. מאם לילדתה. גם בחברות הילידיות במקסיקו, צפון אמריקה, דרום אמריקה ועוד נשמר מקומה של האשה המרפאת.

מספר חודשים לאחר הגיעי לפרו פגשתי באשת רפואה מהאמזונס, משבט הנקרא שיפיבו קוניבו, לאחר מספר טקסים איתה הפכתי לשולייתה, נסעתי וחייתי איתה ועם בני משפחתה מספר שבועות, במשך מספר שנים היא היתה באה לביתי, כל פעם לשבועיים, והייתי מעמיק איתה את הכרותי עם האייוואסקה. זכיתי לשתות עם האשה המופלאה הזו, ששמה סאנן חיסבה, עשרות פעמים את התרופה המופלאה.

רפואת האייוואסקה, רפואת הנפש, מאד ויזואלית לעיתים, הינך נכנס לעולם שהיופי שנגלה בו לפניך הינו אלוהי ונשגב. מחזות ויזואליים שקשה לבטא במילים אך למרבה הפלא ציירים רבים מצליחים לצייר את החזיונות ומסתבר שאנשים רבים רואים חזיונות דומים זה לזה. בכוחה של התרופה להביא את האדם לדעת את מידותיו, את ההרמוניה השוכנת בלבו, את האחדות, את האהבה הטהורה, זו הנמצאת מעבר למיניות. את האיזון, את חוויית ההתקדשות, לעזור לאדם להגיע להבנה העמוקה של מערכותיו השונות ( פיזי, רגשי, מנטלי ורוחני ), לנחת רוח, לשלום בכל המימדים המתקיימים בו ולאהבה. לידיעה כיצד לחיות במיטבו תוך שהוא מבטא זאת בכל יחסיו.

תרופת האייווסקה נרקחת מבישול ממושך של שני צמחים. האייוואסקה שגדלה כמטפס חזק ופראי המגיע לגבהים, תוך שהוא שואף לאור הקיים מעל עלוות הצמחייה העבותה בג'ונגל ומתגבר בדרכו על כל מכשול. הצמח השני נקרא צ'קרונה ונראה כשיח חסר ייחוד, אם לייחס לו תכונות אנושיות אלו הענווה והצניעות. את האייוואסקה כותשים עד שהיא הופכת לעיסה ואת עלי הצ'רונה גם ואז מבשלים את שניהם ביחד הרבה שעות, לאחר מכן שותים את התבשיל במהלך הטקס.

וכך היא הווייתה של התרופה עצמה – כמורה היא תלמדך כיצד להיות ענו וחלק מיחסים בריאים עם אחיך ואחיותך בני האדם ועם כל הבריאה אשר אתה חלק ממנה. האייוואסקה תחזק בך את החוסן נפשי. היא תלמדך לשאוף לאור, להיות זקוף, חזק, נחוש, בוטח בעצמך ובחושיך, חלק ממארג מלא מסתורין, יופי הוד וקדושה. כמורה היא תסיר ממך חשיבות עצמית יתרה, כוחניות, נקמנות, רכושנות, נהנתנות, טינה, קנאה.

היא תלמדך שהדבר היחידי השייך לך ( בפקדון ) הוא אתה- הגוף שלך, הרגשות שלך, ההווייה שלך, והיא תלמדך לכבד כל יציר בריאה ואת המרחב שלו. היא תטלטל אותך ויכולה לגרום לך להרגיש כעלה נידף ברוח, קליפה חלולה, גרגר אבק או גרגר אור. החווייה הזאת מזכירה מוות ולאחריה באה חוויית הלידה מחדש, הסרת ה "מובן מאליו" כדי להתפעם, שוב, מנשימה, מבת קול, מהיותך חלק מהבריאה המושלמת והשלמה. וידיעתך שכך גם הינו הזולת. כמוך.

האייווסקה תבקש להראות לך מתי ואיך אתה פוגע בעצמך ולעיתים גם באחרים, זו יכולה להיות חווייה כואבת, גם פיזית, אך ברגע שתיקח אחריות מלאה על עצמך וחייך היא תהפוך לחווייה מזככת ומנקה. הנכונות לראות היכן אנו מזיקים לעצמנו קשורה באומץ ליבנו – זו מוכנות להביט, ללא משוא פנים, גם במה שאינו נעים, אך משאנו עושים זאת איכות חיינו וביטוי הווייתנו משתנה מיד לטובה, כך גם בריאות הגוף שלנו.

ראש החוג לפסיכולוגיה לשעבר באונברסיטה העברית בירושלים, פרופסור בני שנון, התוודע בברזיל לאייוואסקה בשנת 1991. במשך עשור הפרופסור הנועז (ביציאתו מתחומי המחקר המקובלים) חקר את רזי התרופה הגדולה הזו, הוא צרך אותה למעלה ממאה וחמישים פעמים, פרסם מאמרים רבים בנושא וספר ששמו "antipodes of the mind" ("המחוזות העלומים של הנפש", הוצאת אוניברסיטת אוקספורד ). במאמריו ובספרו פרופ' בני שנון מהלל את טיבה של התרופה הגדולה הזו.

חברות ה "תרופות" מונעות את השימוש המרפא באייוואסקה וברוב מדינות המערב השימוש בתרופה אינו חוקי, בפרו כן. בכוחה של האייוואסקה לרפא אנשים שאובחנו עם מחלות נפש כמניה דיפרסיה, דכאונות אובדניים, כל מיני סוגים של אגרסיות ועוד. ביכולתה של האייוואסקה לתמוך ולעזור לך, ללמדך לחיות במיטבך, בבריאות שלמה של נפשך, רוחך וגופך. התשובה לשאלה באם אתה רוצה בכך נמצאת בך.

אורי כהן, יליד ישראל 1965

איש טבע ומוסיקאי שפירסם תשעה דיסקים של מוסיקה מקורית, כתב מוסיקה לשבעה סרטים בינלאומיים, ללהקות מחול בעולם, הופיע רבות ברחבי העולם. הוציא לאור ספר ילדים מצליח ובעתיד יוציא ספרים נוספים שכתב לאור. חי בפרו קרוב ל 13 שנים. מדריך טיולים מיוחדים. ומארח מטיילים. לאחר ארבע שנות חניכה ברפואה פרואנית מסורתית חולק טקסי רפואה עם צמח הוואטשומה.

  • התמונה הראשית מאת אפולו בויקימדיה

שתפו:

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
Print

מעבר בין כתבות

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מודעה

כתבות נוספות:

קטגוריות

הצטרפו אלינו

היו הראשונים לקבל את העדכונים הכי חמים

יכול לעניין אותך גם:

תרומה עם Paypal

PAYBOX

העברה בנקאית

רוני גאמר
בנק לאומי 10
סניף 857
חשבון: 4829580

IL810108570000004829580 :Iban

דילוג לתוכן
Verified by MonsterInsights