22 פברואר ,2024

משיח לא בא

שי זילברמן לא חושב שהמשיח בא או יבוא. הוא גם לא יתקשר. השינוי בעיניו יגיע רק מהתעוררות של העם עצמו שלא יסתפק רק בתפילות, אלא גם ובעיקר במעשים, או אז, בעיניו, אלהים ינשוב במפרשים של הפועלים לשינוי ותהיה תקווה לראותו מגיע.

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
Print

בחורבן בית שני חיכו למשיח
המשיח לא בא

בגזירות תתנ"ו חיכו למשיח
המשיח לא בא

בגזירות ת"ח ות"ט חיכו למשיח
המשיח לא בא

בשואה הקודמת חיכו למשיח
המשיח לא בא

בעוד עשרות אסונות ומלחמות שהתרגשו לעולם והביאו סבל לעם היהודי לאורך ההיסטוריה חיכו למשיח ו… המשיח לא בא. כבר 2000 שנה בכל שנה בחנוכה יושבים יהודים מאמינים מול החנוכיה, נזכרים בסיפור "נס" חנוכה ומתפללים לנס של גאולה שתהיה להם השנה, כי תמיד היתה איזה סיבה להתעלל ביהודים במקום כלשהו בעולם, ותמיד היתה תקווה ש"הנה זה בא", שהמשיח כבר מגיע, ואנחנו באחרית הימים, והנה המלחמה הזאת היא היא גוג ומגוג שחיכינו לה… ותמיד התבדנו.

כבר 2000 שנה בכל שנה בפסח, בלי קשר למצב של העם, ישבו יהודים בליל הסדר ושרו "לשנה הבאה בירושלים הבנויה"… וירושלים כבר בנויה ושלמה לפחות 56 שנים משנת 1967 ועדיין, כל שנה יושבים בשולחן ליל הסדר ומחכים שזה יקרה, מייחלים שבשנה הבאה נוכל לשבת בירושלים הבנויה, גם יושבי ירושלים הבנויה השלמה והגדולה, בירת מדינת היהודים. כל שנה מחדש, מאז לידתה של היהדות, מאמינים יהודיים מחכים לגאולה, להקמת בית לאומי, לקיבוץ גלויות, וחלקם כבר 75 שנה חיים בישראל, בבית הלאומי היהודי, עם קיבוץ גלויות מאירופה, ארצות ערב, אפריקה, אמריקה, רוסיה, הודו, סין… מאיפה לא?

כשמסתכלים על ההיסטוריה שהשתנתה כל הזמן, לעומת האמונה היהודית שלא הזיזה קוצו של יו"ד אחד מהתקווה לגאולה, נראה שגם בעוד 1000 שנה, כשבני אדם יגורו בערים מרחפות באוויר, יסעו ברכבים מעופפים, ויעברו בטלפורטציה ממקום למקום תוך שניות…  התקווה הדתית הזו לא תזוז ולא תשתנה, העם היהודי ימשיך לקוות ולחכות לגאולה. ומה הבעיה עם זה?

שהגאולה שחיכינו לה כבר פה, העם היהודי כבר התקבץ מהגלויות (אלה שחיים עדיין בחו"ל מעדיפים את זה ככה ולמעשה מאז ומעולם לפחות חצי מהעם היהודי חי מחוץ לישראל), ירושלים היא בירת המדינה היהודית העצמאית (הכל כמובן יחסי במובן של העצמאות) וסך הכל למעט "בית מקדש" ששייך לעולם העתיק ולא יעבוד כל כך היום (הטבעונים יעשו בלאגן ממנגל ממלכתי יום יומי שאפילו לא אוכלים אותו) אנחנו נמצאים כבר אחרי הגשמת כל המשאלות של תקומת העם היהודי בארצו. אבל כשאנחנו ממשיכים לחכות למשהו שנמצא מתחת לאף שלנו, אנחנו לעולם לא נראה אותו.

לידתו של היהודי הגלותי

יש את אלה שאומרים "הכל בידי שמים". הגישה שמראש אומרת "מה שיבוא יבוא והכל מהבורא, הרי הקב"ה שולט בכל הכוחות והאנשים בעולם ואם הוא רוצה שתתרגש עלינו שואה זה רק לטובתנו"…? אני קורא להם "נביאי הייאוש", והם צצים לאחרונה כמו פטריות אחרי הגשם. אומרים לנו בכל רשת חברתית ש"הקדוש ברוך הוא מביא את האסונות עלינו בשביל שנתעורר להתחזק באמונה הדתית, אנחנו רק צריכים לשמור שבת ולהניח תפילין והכל יהיה בסדר, אלוקים יציל אותנו בזכות האמונה…"

בניגוד לנביאי החורבן שמפחידים אותנו ש"סוף העולם מגיע" או נביאי הנחמה שאומרים לנו "הכל יהיה בסדר", הסוג הזה של "נביאים" לא היה קיים ביהדות לפני חז"ל. בחיפוש אחורה נראה שאי שם בין המאה ה-3 ל-7 נולדה הרפיסות היהודית הזאת בעת קביעת שלושת השְבוּעוֹת (מסכת כתובות, דף קיא, ע'א) שקיבעה את הגלות של העם היהודי לנצח נצחים, ובגללה גם היום, בלב ירושלים השלמה המאוחדת והבנויה, שרים יהודים בכל שנה "לשנה הבאה בירושלים הבנויה".

שלושת השְבוּעוֹת הן למעשה שלושה כללים שחז"ל קבעו (ליתר דיוק רבי יוסי אמר בשם רבי חנינא), על פי פרשנותם האישית של פסוקים שונים במקרא. לטענתם ישנן שלוש שְבוּעוֹת שאלוהים השביע בהן את ישראל והאומות לגבי הגלות והעליה לארץ ישראל.  הכללים שחז"ל קבעו לעם היהודי הם: לא לעלות בחומה (כלומר לא לעלות לארץ ישראל נגד רצון האומות – מה שלא יגיע מעצמו לעולם), לא למרוד באומות (בעקבות מרד התפוצות  בשנים 115-117 לספירה הם דרשו לא לחזור על זה כי זה יצר שנאה ליהודים) ולא לדחוק את הקץ (כלומר שלא יתפללו להקדים את זמן הגאולה והמשיח יותר מדי ולא יעשו פעולות מיסטיות לקדם את הגאולה).

הפעם האחרונה לפני המאה השלישית שאנחנו מכירים גישה "תבוסתנית" או "מייאשת" שכזו, היא אצל דור המדבר ביציאת מצרים, שרצו לחזור לסיר הבשר במצרים, שבכו על הקושי במדבר, וכולנו יודעים מה היה הגורל שלהם – אלוהים סובב את העם במדבר 40 שנה במקום חצי שנה, רק כדי שהדור הרופס והבכייני הזה ימות, ובמקומו יקום דור חדש של לוחמים אמיצים שהתחשלו בקשיי המדבר. כי הכניסה ל"ארץ אוכלת יושביה" דורשת אומץ, אמונה בלתי מתפשרת בניצחון ומטרה ברורה קדימה.

ואכן, מהכניסה לארץ כנען ועד כתיבת הגמרא אנחנו מכירים את ההיסטוריה של עם ישראל דווקא כהיסטוריה של עם לוחמני, שכובש את הארץ במצוות האל, שנלחם על זכותו מול אוייביו, שמורד באימפריות וכל שלטון שניסה לקבל דריסת רגל בארץ. מרד התפוצות (לאחר חורבן בית שני) שמקים מדינה משלו בלי אישור וכחלק מהליך מרידה באימפריה, (מדינת החשמונאים ומרד בר כוכבא) ובמקרי קיצון – מתאבד על קידוש האמונה (מצדה), והכל כדי שתהיה להם עצמאות בארצם. ואיפה היה אלוהים? הוא היה איתם, כי זה מה שאלוהים עושה, הוא נושב כמו רוח במפרשים של מי שפועל בעולם להגשים את רצונו, והוא לא מסייע למי שיושב רגל על רגל ומחכה לישועה רק מתוך התקווה שלו.

אז מה ששלושת השְבוּעוֹת של חז"ל עשו, זה למעשה ליצור את היהודי הגלותי, זה שמתרפס ונכנע לפריץ הגוי, שמבקש אישור לכל דבר, שנע ונד ללא ארץ ומדינה משלו, והכל בציפייה לגאולה אלוהית ניסית שלא כדרך הטבע.  גאולה שמעולם לא קרתה, וסביר להניח שגם לעולם לא תקרה, כי אם 2000 שנה כל בוקר זרחה השמש אז סביר להניח שגם בעוד 2000 שנה היא תמשיך לזרוח כל בוקר. משפטו המפורסם של אלברט איינשטיין אומר: "לעשות את אותו הדבר פעם אחר פעם ולצפות לתוצאה שונה זו ההגדרה של שגעון". וכשהעם היהודי שנה אחרי שנה לא עשה כלום כדי לסיים את הגלות, אבל המשיך לקוות ולהתפלל לשינוי, אין שום סיבה שהמציאות תשתנה. כשאדם רוצה שמשהו בחיים שלו ישתנה, הוא צריך להשתנות.

בסופו של יום, היהודים שהקימו את המדינה היו אלה שהשתנו, אלה שהתרחקו מהדת של חז"ל, יהודים חילונים, יהודים שלא מוכנים לחיות יותר בגלות ועומדים על זכותם לחיות בארץ אבותיהם. ואלמלא היהודים היו מתנתקים משלשלאות הדת ומהכבלים שחז"ל השיתו על העם היהודי וגרמו לו לחיות בגלות 2000 שנה, העם היהודי היה נותר ללא ארץ וללא מדינה וללא עצמאות גם עוד 2000 שנה נוספות וממשיך להתפלל ולחכות, ולחכות, ולחכות… ואף אחד לא היה חושב שזה מוזר.

התוכנית האלוהית?

אחת התפיסות הדתיות שהשתרשה בעם היהודי "בזכות" חז"ל היא שאלוהים זה איזה אל שיושב למעלה על כסא בשמים וגורם לכל מה שקורה בעולם לקרות כרצונו גם לטוב וגם לרע, כאילו שמעשי בני האדם לא קשורים והכל מכוון מלמעלה, וכל מה שצריך לעשות כדי להינצל מצרה זה לשבת בבית ולהתפלל ממש חזק, או לשמור שבת או לקיים מצווה כזו או אחרת. וכל דור מאמין שהוא הדור של הגאולה והמשיח יגיע אצלו.

והוא אף פעם לא בא.
והוא גם לא יבוא.

המציאות שלנו מורכבת יותר ממה שמספרים לנו, אבל פשוטה יותר ממה שנראה לנו. אנחנו יוצרים את המציאות שלנו, וזו סימביוזה בין המחשבה והמעשה. כשאני רוצה להרוויח יותר כסף, אני צריך להתמקד במה שאני רוצה שיקרה, אבל זה לא אומר שהכסף יבוא מהשמים או באיזה כוח ניסי החשבון בבנק שלי יראה מיליונים בבוקר אחד. אלא שברגע שאני ממוקד מטרה, אני אראה את ההזדמנויות שסביבי על מנת ליצור את הכסף שאני רוצה, ואז אוכל לפעול בעולם הפיזי כדי להגשים את החלום.

אם הייתי פועל באותה שיטת אמונה של המשיח או הגאולה על כל דבר אחר בחיים שלי, לעולם לא הייתי מגשים שום דבר- לא היה לי כסף, לא הייתי מתחתן, לא היה לי ילד… כי כל מה שהייתי עושה זה להתפלל יום יום שיהיה לי כסף ושתהיה לי אישה ושיהיה לי ילד, ולא הייתי מבין למה אחרי כל כך הרבה שנים של אמונה כל כך אדוקה וקיום כל המצוות, עדיין לא זכיתי למה שביקשתי.

אלוהים זה לא סופרמרקט, אי אפשר לרשום הזמנה והשליח יביא לכם עד הבית. זה פשוט לא עובד ככה ומי שיגיד לכם שכן, משקר לכם. מי שמאמין בגישה הזו, שמישהו אחר יציל אתכם ואתם לא צריכים לעשות כלום חוץ מלהאמין בגאולה או לשמור שבת (כאילו שיהודים מאמינים אדוקים שומרי שבת מעולם לא נרצחו בהיסטוריה), מסכן את עצמו ואת מי שהוא מוביל.

כל אחד שאומר לכם "להאמין בבורא ובתוכנית שלו" (מזכיר קצת את הכובעים הלבנים, לא?) או "אל תחכו שיקרה שינוי, אל תתאמצו להעיר אחרים" הוא מנביאי הייאוש, והוא מסכן אתכם ואת מי שקרוב אליכם. כמותם היו לא מעט רבנים בשואה הקודמת שאמרו ליהודים תמימים להישאר ו"לקבל את גורל הקב"ה", והם קיבלו, ונשרפו ונרצחו באכזריות במקום לגאול את עצמם ולהילחם על חייהם בזמן שאותם רבנים במקרים לא מעטים הצילו את עצמם.

עם שלא לומד מהעבר שלו – אין לו עתיד

הגיע הזמן שנלמד את העבר של העם היהודי בלי שיסתירו מאיתנו את האמת, הגיע הזמן להודות באמת, אחרי 2000 שנות נסיון, שהגישה החז"לית של לחכות למשיח ולא לפעול בעולם המעשה – לא עובדת. הדרך היחידה לשנות את מהלך ההיסטוריה היא לפעול בה, להפסיק להיות מסכנים, כנועים וצייתנים, ולהתחיל לעמוד על שלנו.

כל דור האמינו שהמשיח תכף בא, כל מלחמה גדולה אמרו שזה גוג ומגוג, כל אסון שהתרגש על העם היהודי נקרא אחרית הימים, כי כשאתה מצפה שמשהו כזה יקרה אתה תמיד תחשוב שאתה בדור הזה והנה זה בא, ובגלל נביאי ייאוש שכאלה העם היהודי לדורותיו סבל, שתק, עונה ונרצח כי לא עמד על שלו והאמין שהכל גזירה מלמעלה.

כל מה שקורה היום בעולם לא קשור לאלוהים, לא קשור לגוג ומגוג, לא קשור למשיח, לא קשור לאחרית הימים, וכל אלה שמחפשים סמלים ורמזים, תבינו שאפשר למצוא גם בברית החדשה סמלים ורמזים לכל הדברים, אז מה זה אומר? זה לא בגלל שהטקסטים האלה מגלים את העתיד אלא שהמוח האנושי אוהב למצוא תבניות ואולי, יכול להיות שאלה שיוצרים את המצב מכירים כמוכם את הטקסטים הדתיים של הדתות האברהמיות ומעתיקים דברים כדי לגרום לכם לפחד יותר?   

הם הרי יכולים פשוט להשתמש במה שהם מכירים על העם היהודי שכבר מוטמע בתודעה הלאומית שלו לחכות למשיח ולאישור האומות (כמו שחז"ל קיבעו לפני 2000 שנה) ואז הם מביאים לנו את בעלות הברית "להציל" אותנו ויוצרים לנו התקפות מצד "פלישתים" ומצפון, בדיוק כמו שהטקסטים "חוזים", כדי שכל המאמינים יפלו ישר לרשת, לא יעשו כלום להציל את עצמם ויאפשרו לתוכנית שלהם להתקדם כסדרה. אם תְחַשְבוּ באמת את קץ העולם לפי חישובי היהדות (הקב"ה בורא עולמות ומחריבן כל 6000 שנה) תגלו שגם אם נאמין לזה שהמשיח צריך לבוא, אז יש לנו עוד 216 שנים למלאות 6000 שנה, ככה שהיום זה בטוח לא יקרה וגם לא ב2030, לא במהלך החיים שלנו או של הילדים שלנו, ודי בטוח שגם לא ב-200 שנים הקרובות.

כדאי שנתעורר להבין שאלוהים לא יושב על כסא איפשהו בשמים ומכוון את הדברים, אלוהים הוא לא סופרמן שיבוא להציל אותנו והוא לא אבא טוב שיושב ושומר עלינו או מרביץ לנו כשאנחנו רעים, אלא שאלוהים הוא הרוח במפרשים שלנו, הוא מה שנותן לנו את הכוח להמשיך ולהצליח, אבל רק כאשר אנחנו פועלים בעולם המעשה. בסופו של יום, אלוהים לפי האמונה נתן לנו בחירה חופשית, ואם הוא באמת היה שולט בכל מה שקורה בעולם, זה היה נוטל מאיתנו את הבחירה החופשית. כך שהוא לא מתערב, רק תומך, מעודד ודוחף קדימה את מי שפועל ועושה, כי הקב"ה עוזר לאלו שעוזרים לעצמם. אז אתם יכולים לבחור לשבת בחיבוק ידיים שוב כמו שהעם היהודי עשה באלפיים השנים האחרונות מאז שחז"ל הצמיתו אותנו לגלות אינסופית, או לקום ולפעול בעולם כדי לשנות את המציאות ואת העתיד שלנו.

מה אתם בוחרים?

תתעוררו על עצמכם, ויפה שעה אחת קודם.
אף אחד לא יציל אותנו מלבדנו.
לא האומות, לא הממשלה, לא המשיח,
רק אנחנו בעזרת הרוח שבמפרשים שלנו.
עורו גור אריה יהודה, עורו!!!

שי זילברמן, מפיק וידאו וקולנוע שמגיע מהעולם הדתי, התחנך במוסדות דתיים ולאחר שעזב את הדת פנה ללימודים אקדמיים באוניברסיטת תל אביב לתואר ראשון במקרא ובפילוסופיה יהודית ותואר שני במדעי הדתות.
כותב, מצייר, מטפל, מפיק ויוצר

 • התמונה הראשית: משיח בן דוד מאת מתיתיהו הגר מפליקר

שתפו:

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
Print

מעבר בין כתבות

5 תגובות

 1. כמו תמיד שי אתה כותב יפה ומדוייק.
  חשבתי על זה רבות – על כך שהיו בהיסטוריה כל כך הרבה ארועים אפוקליפטיים שהיו אמורים כביכול להביא את הגאולה והאוטוםיה ולצערנו זה לא קרה…
  אין לנו על מי לסמוך אלא על עצמנו…

 2. אתה עף על עצמך יותר מידי ….
  כל המאמר בלבול אחד גדול …
  המושג משיח זה יסוד האמונה היהודית אים זה לא מוצא חן בעיניך אז זה לא רלוונטי בשבילך ואל תתן לזה שום פרשנות בדיוק כמו שאיזה ילד יביע דיעה בין מתמטיקאים …
  אני באמת לא מוצא שום הבדל בינך ושכמותך לאנשי הסדר העולמי וכו גם הם החליטו על דעתם מה טוס ומה רע …
  הדרך היחידה להגדרת טוב ורע יכולה לבוא על ידי בורא עולם והיות ואנחנו לא רוצים לקבל את זה אז אנחנו לצערי לומדים את זה בדרך הקשה …

  1. כן, הוא אכן מערער על יסוד הדת היהודית כפי שהוגדרה על ידי אנשים בשר ודם כמוך וכמוני. זכותו לדעה שווה בדיוק כמו זכותו של הרמב"ם ושל חז"ל.

 3. "עם שלא לומד מהעבר שלו – אין לו עתיד"

  מי שלא למד מה קרה ביום הכיפורים,קיבל עוד פעם "תקלה".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מודעה

כתבות נוספות:

קטגוריות

הצטרפו אלינו

היו הראשונים לקבל את העדכונים הכי חמים

יכול לעניין אותך גם:

תרומה עם Paypal

PAYBOX

העברה בנקאית

רוני גאמר
בנק לאומי 10
סניף 857
חשבון: 4829580

IL810108570000004829580 :Iban

דילוג לתוכן
Verified by MonsterInsights