25 אפריל ,2024

מינוקסי- דיל?

ב 2018 החל יובל (שם בדוי) לצרוך, בהמלצת רופאיו, תרופה ללא מרשם לנשירת שיער. התרופה הסבה לו נזק רב, ומאז מונעים ממנו אבחון וטיפול כדי חס וחלילה לא לקשר בין התרופה לתופעות הלוואי שהוא חווה. נוצרה אצלו תלות ביולוגית בתרופה שיוצרת מלכוד 22 בשל הסכנה בהפסקת צריכתה, כמו גם החשש מהדרדרות מצבו לאור המשך הצריכה.

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
Print

במשפט זה נפתח המכתב ששלח אלי יובל (שם בדוי) בנסיון נואש משהו לזכות בקצת התעניינות תקשורתית במקרה שלו, בתקווה שזו תיצור לחץ על קופת חולים כללית ומשרד הבריאות הישראלי לספק ליובל קודם כל את הבדיקות אליהן הופנה על ידי רופאי קופת החולים עצמם, ונמנעות ממנו זמן רב, ולאחר מכן גם את הטיפול.

"בשנת 2018 התחלתי להשתמש בהנחיית רופאי בתרופה הנמכרת ללא מרשם- 'מינוקסידיל' לנשירת שיער חולפת שנגרמה אצלי מדיאטה. בהמשך חקרתי ומצאתי שמדובר בתרופה מסוכנת ביותר עם עשרות אלפי דיווחים מתועדים על פגיעות חמורות ומוות המתוארים באתרי ה FDA וה WHO. כמתועד, התרופה הסבה לי נזק עצום בכל מערכות גופי והבנתי שיש צורך בניהול רפואי משמעותי לפני שאני מפסיק את השימוש בה. כל פניותי לרופאים נופנפו מיידית תוך הכחשת מצבי: 'ממינוקסידיל? לא אפשרי' תוך צירוף הסברים חליפיים."

יובל אימן בתחום ספורט מאוד תובעני, והיה בריא וחזק. כשהחל דיאטה מסוימת, זו הביאה לנשירת שיער חולפת. בעקבות נשירת השיער הומלץ לו על ידי רופאו האישי השימוש בתרופה ללא מרשם שכלל לא הועילה עד אשר הפסיק את הדיאטה והשיער חזר לקדמותו. אך יחד עם זאת תופעות חדשות החלו להופיע, בין אם זה פצעים על העור בתחילה ובין אם הרס רקמות נרחב בגוף ואטרופיה עורית קשה במיוחד בהמשך. עקב חזרת השיער ובשל תופעות הלוואי הונחה להפסיק לקחתה, אך עם הפסקת התרופה הופיעו תופעות עוריות קשות וגם מערכתיות בכלי הדם, מה שהוביל לחזרה לתרופה כרע במיעוטו.

לתסמינים המוכרים הצטרפו גם כאבים, חולשה, חריגויות משמעותיות בבדיקות דם, ערפול קוגניטיבי, בעיות שינה, נימול בגפיים, כאבים בחזה, גידול שפיר באדרנל, ציסטות, פגיעות נוספות בכלי הדם וברקמות האפיתל ועוד. במהלך סגרי הקורונה הוא נאלץ לסגור את המכון בו אימן ולהתמקד בטיפול בעצמו כמו גם במחקר רפואי עצמאי של המחלה שלו בשל התעלמות הממסד הרפואי.

"למרבה החלחלה, תאי האפיתל ותאי הגזע שלי פיתחו תלות ביולוגית מטבולית בתרופה המרעילה. המשמעות היא שלא ניתן להפסיק את השימוש בה אלא רק לאחר מציאת תחליף ביולוגי. כל ניסיון להפסיק את השימוש בתרופה הוביל לפציעה חריגה ומתועדת בכל מערכות גופי. על מנת להפסיקה בבטחה, רופאי דרשו בירור מולקולרי אליו הופנתי מספר עצום של פעמים אך בתי החולים מסרבים לבצע, ואף גוף רפואי אינו מוכן לקחת פיקוד טיפולי."

מה שהחל כנסיון תמים להבין מה קורה לו, הפך למסע חייו. כל מה שהוא מבקש זה לבצע את ההפניות שקיבל מהרופאים המטפלים שלו. קופת חולים כללית נמנעת מלהגיש כתב הגנה כבר חודשים רבים מאז הוגש כתב התביעה לצו עשה בהול למימוש הפניותיו הרפואיות ואף שכרה משרד עו"ד חיצוני על מנת למנוע ממבוטח שלה את הפניותיו הרפואיות. התיק מנוהל על ידי עו"ד יוסי ביטון, ולוקחת בו חלק גם עו"ד רונית לירן שקד שטוענת שהייחוד של התיק הזה היא ב"הכחשה הענקית של המערכת הרפואית- יובל טוען לרמה של זיופים, התחמקויות, בריחה ופחד הרופאים. כאשר זה קורה, זה מדליק נורה אדומה. מזכיר מאוד את כל נושא החיסונים- אוי למי שיציג את החיסון כבעייתי…"

"כאשר הכל התחיל הייתי חבר בקופת חולים מכבי, רופא המשפחה ציין מפורשות במייל שנשלח אלי, שהרופאה המנהלית בקופ"ח אוסרת עליו להפנות אותי לבדיקות או לציין את עובדת פגיעתי נסיבתית מהתרופה. לאחר שנתיים של סבל עצום, חריגויות הורמונליות, פגיעה בכלי הדם, בעור, בחניכיים ועוד שהובילו לאשפוז בו סרבו לציין את הקשר לתרופה או לתת כל פיתרון רפואי, עברתי לקופ"ח כללית. שם דווקא תיעדו את הפגיעה מהתרופה אך סרבו לאפשר כל בירור מולקולרי ראוי אליו הופנתי ע"י כלל הרופאים.
הרופאים השונים מציינים את הצורך הדחוף בבדיקות, אך ע"פ העדויות שבידיי נראה שקופה"ח מעורבת בחסימת בתי החולים שבבעלותה מלבצע את הבירורים הנדרשים. תיעדתי רופאים בכירים מאוד המצהירים במפורש על ניגוד עניינים מול חברות התרופות. לדברי פרופסור בכיר בשיבא הוא בירר עם הממונים עליו שאסרו עליו לטפל בי וזאת אף שהרופא טוען שמשתוקק לעזור. הרופא הוסיף שכלל הרופאים בארץ ובעולם אליהם פנה, סרבו להגיב בענייני." 

היות ויובל נעצר עוד בשלב האבחנתי, הקשר הסיבתי והנסיבתי ניתן לערעור ע"י המבקשים למנוע ממנו את הבירור הרפואי, וזאת למרות שהאבחנה המפורשת לפגיעה נסיבתית מהתרופה מופיעה בתיק הרפואי הרישמי של קופ"ח כללית וכן באבחנות של רופאים חיצוניים לה. יובל החל להקליט את הרופאים השונים איתם נפגש ואסף עדויות רבות הקושרות בין אי הרצון של הגופים הרפואיים לסייע לבין חברות הפארמה המממנות אותם.

"סגן מנהל מחלקה בבית חולים אחר מתועד אומר שבפתולוגיה בבית החולים שלו מסרבים לבצע את הפניותיו לבדיקות עבורי כי 'מכירים את הסיפור שלך ולכן אין להם מוטיבציה לעזור'. אותו רופא גם מציין איך בית חולים אחר זייף ממצאי בדיקה כדי להמנע מלסייע לי. רופאת המשפחה בקופ"ח החדשה שהפנתה בכתב ל'אשפוז דחוף' מסרה טלפונית מאחורי הקלעים למנהל המחלקה שאין כלל צורך לאשפז. תיעדתי את מנהל המחלקה אומר זאת במפורש ואכן דרכו לא התקיים כל בירור. בנוסף תועד אומר ש 'במידה שיש הזנחה רפואית רבת שנים הוא מסרב להתערב רפואית כי הוא לא מעוניין מתביעות'. 
טוקסיקולוג בכיר הצהיר בפני שהעובדה 'שנפגעת בחומר הגנטי מתרופה ללא מרשם בצורה שכזו יוצרת סקנדל גלקטי ששובר מערכות בינלאומיות'. רופא משפחה שני שלי בקופ"ח תועד אומר 'שאף רופא לא מוכן לעזור לך ואין לאף אחד מהרופאים ביצים לסייע לך'."

יש לו גם הקלטה של בכיר בוועדת הבריאות בכנסת, שבירר מול עוזר שר הבריאות, הטוען שכללית חוסמת את בתי החולים מלבצע את הבדיקות אליהן הופנה. הדבר המרכזי שיכול לסייע לו בשלב זה לממש את הבירור הרפואי שלו הוא לחץ ציבורי. רק אם גופי מדיה מרכזיים יקחו את הסיפור תחת חסותם ויביאו אותו אל האור כדי להראות את הקשר הלא אתי והלא מוסרי שבין חברות הפארמה וקופות החולים ובתי החולים המגינים על המוצרים הפוגעניים שלהם.

עו"ד לירן שקד לא תולה בכך תקוות רבות. "לחץ ציבורי ודיון פומבי הם כלי עזר חשוב ביותר- שנאמר אור השמש הוא המחטא הטוב ביותר. האם זה יקרה? לאור התקרנפות המדיה בתקופת הקוקורונה, שבה העיתונות מכרה את כל ערכיה- ציפיותיי ירדו לאפס…"

"נציב שירות המדינה, הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ בירר מול מנהלי בתי חולים ומנהלי חטיבות במשרד הבריאות ואמר לי מפורשות שיש קשר שתיקה בענייני וככל שניסה לא הצליח לשבור אותו. בידינו כמות עצומה של הוכחות מפורשות על חסימת הטיפול בי, זיוף בדיקות ועוד. בכיר במערכת הבריאות שבירר לעומק הסביר לי ש'קופת החולים היא זו שעושה את הבעיות וחוסמת את בתי החולים'. בפניה לבית המשפט לצו עשה בהול למימוש הבדיקות הרפואיות אליהן הופנתי קבעה השופטת דיון מרוחק בשבעה חודשים.
במהלך השנים פניתי למומחים בחו"ל במאות אימיילים, טסתי מספר פעמים לחו"ל אך גם שם מסרבים לטפל בי ומצהירים שאותה בעיה משפטית קיימת גם בארצם. טוענים שהמקרה מורכב ומגלגלים אחריות בעוד במציאות מבצעים את הבדיקות שמסרבים לאפשר לי, בשגרת בית החולים היומית. מנהלת מחלקה בארץ מתועדת אומרת שרופא ישראלי מוכר מחבל בפניותיי לטיפול בחו"ל."

כל ההקלטות שמורות במספר גיבויים, ואם אי פעם יגיע לשלב כזה, יכולות להיות קבילות בבית המשפט. אבל מבחינת יובל זה לא העיקר. הוא לא מנסה להוכיח שום דבר, לא שנפגע מתרופה מסוימת ולא שיש קשר בלתי מוסרי ובלתי רפואי בין הגופים הרפואיים וחברות הפארמה למיניהן. הוא מתמקד בדרכי הריפוי וכולן לדעת רופאיו ואף מפתח התרופה עימו יצר קשר, ללא יוצא מן הכלל, עוברות בזיהוי המכניזם הביולוגי של הפגיעה. הבדיקות שבוצעו לאחרונה באופן פרטי בחו"ל, איששו שהמכניזם מטבולי תאי וישנה פגיעה חמורה בחומר הגנטי. הטיפול בכך ידרוש מעורבות בית חולים באופן מלא תוך התאמת טיפול יחודית וניתור מלא.

"מבחינתי ההפיאנד ההוליוודי האופטימלי יהיה קבלתי למחקר קליני כפי שכל רופאיי מבקשים בהפניות במשך השנים, התאמת טיפול מותאם אישית ושיפור במצבי הרפואי שיוכל לאפשר לי לחזור לחיים נורמלים לחלוטין כפי שהיו לפני הפגיעה. על פי הספרות הרפואית והפניותיי המרובות לצערי רק טיפול תרופתי נוסף יכול לעזור. למשל Gene therapy, Small molecule inhibitors, Exogenous growth factors."

הבעתי בפני יובל את דעתי האישית: בריאות היא קודם כל איזון- איקווליבריום. איזון בין גוף לנפש, בין תזונה לפעילות גופנית, בין צריכה ונתינה בין חוץ לפנים. לפי מה שאתה מתאר אתה רחוק מאוד מלהיות באיזון. אתה נמצא בסטרס תמידי, במאבק בלתי פוסק, 100 אחוז מזמנך מקדיש לקרב, שבינינו- אתה יודע שאין לך סיכוי בו. לא כשאתה עומד מול קופת חולים כללית, משרד הבריאות, ארגון הבריאות העולמי וחברות הפארמה. אתה לא נותן לעצמך שום הזדמנות להחלים. יתכן שאתה צודק, שצריכת תרופות נוספות היא זו שתציל אותך, אבל משהו באינטואיציה שלי אומר שזה לא נכון. אומרים שלעשות כל פעם את אותו דבר ולצפות לתוצאה שונה זו ההגדרה של שגעון, אז אולי אתה צריך לנסות לעשות משהו אחר כדי לצאת מהלופ. נגיד לשנות את התזונה- להמעיט או להימנע לחלוטין מחלב פרה ומוצרי גלוטן הידועים כבעיתיים, לחיות בטבע איפה שאתה יכול לעשות גראונדינג- להסתובב יחף על אדמה, להתמקד במה שעושה לך טוב ונעים, ולהתרחק מכל הרעל, הפיזי והנפשי שאתה צורך ללא הפסק. וכן, מבחינתי אין דבר כזה פגיעה פיזית ללא פגיעה נפשית או אנרגטית, הכל מחובר יחד, ואולי, רק אולי, אם תתמקד בנפשי ובאנרגטי, גם הפיזי יחלים.

"אני מכבד את דעתך מאוד אך חולק עליה ובוחר לקבל תוצאות בדיקות גנומיות, גנטיות, הדמיתיות, היסטולוגיות ובדיקות דם מדוקדקות כמה שמנחה אותי ואת רופאיי בהבנת מחלתי ואת האופנים לצאת ממנה. אני חולק על הגדרת הרכיב הנפשי כסיבה אך מקבל ומסכים שהצער שנגרם לי כתוצאה מהתעלמות המערכת ממני וממחלתי אכן גורם לי סבל רגשי עצום. אני חולק על ההנחה שאין סיכוי משום שעובדתית ככל שמתמיד אני רואה התקדמות ב"ה בדוגמת ביצוע בדיקות בחו"ל שנמנעו ממני בארץ במשך שנים רבות למרות ההפניות. בהחלט ניסיתי שינויי תזונה לצד תוספים בהנחיית נטורופתית ומשום שלא הועילו ואינם קשורים למכניזם הפגיעה, הנטורופתים קבעו שאין צורך לשנות תזונה לשווא בייחוד לאור העובדה שתזונה מהסוג שציינת דווקא גורמת לי אושר בתוך הזוועה. דעתך חשובה לי ומלומדת אך אינה נוגעת למצבי לצערי."

בימים אלה נמצא יובל בארה"ב מחובק על ידי הקהילה היהודית המקומית שמסייעת לו ומשווע לכל עזרה במימוש זכויותיו הרפואיות הבסיסיות ביותר- לבדוק מה קורה לו ואיך הוא יכול לטפל בזה. הוא ישמח לדעת למה גופו הגיב כך לתרופה, ממה זה נגרם ולמה לכל הרוחות מסרבים להתייחס אליו, לטפל בו ולעזור לו להבריא. יובל מסיים את מכתבו כך:

"זו קריאה בהולה בפניכם וזעקה להצלת חיי! אני חסום מכל סיוע רפואי עקב ניגוד עניינים מוצהר של מערכת הבריאות מול חברות התרופות. אנו מבקשים מכם להתערב ולהציל את חיי ע"י מימוש הפניותיי הרפואיות וקבלתי לטיפולים דחופים. קופ"ח מונעת כל סיכויי החלמה ופעולתכם המיידית נדרשת."

לאור החסימה מממן יובל את בדיקותיו באופן פרטי ויקר במיוחד וזקוק לסיוע כלכלי, תקשורתי ומשפטי. לפניות סיוע להצלת חיים ניתן לפנות לעו"ד יוסי ביטון בטלפון 0505756222 או במייל: sapir21@bezeqint.net

  • לא היתה פניה לבקשת תגובה מקופת חולים כללית, משרד הבריאות או אף גורם רשמי אחר היות ותשובותיהם ידועות לנו מראש.
  • התמונה הראשית היא מאת דייב הייגארת' מפליקר

שתפו:

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
Print

מעבר בין כתבות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מודעה

כתבות נוספות:

קטגוריות

הצטרפו אלינו

היו הראשונים לקבל את העדכונים הכי חמים

יכול לעניין אותך גם:

תרומה עם Paypal

PAYBOX

העברה בנקאית

רוני גאמר
בנק לאומי 10
סניף 857
חשבון: 4829580

IL810108570000004829580 :Iban

דילוג לתוכן
Verified by MonsterInsights